Aleš Bárta

je jedním z nejúspěšnějších českých varhaníků. Svá studia zahájil na brněnské konzervatoři u prof. Josefa Pukla a pokračoval na pražské Akademii múzických umění ve třídě doc. Václava Rabase. Již při studiu se stal úspěšným účastníkem významných soutěží. Je vítězem Mezinárodní varhanní interpretační soutěže Antona Brucknera v Linci 1982, laureátem Mezinárodní varhanní soutěže Franze Liszta v Budapešti 1983 a absolutním vítězem Mezinárodní varhanní soutěže Pražského jara 1984.

Jako sólista vystupuje s předními symfonickými a komorními orchestry (ČNSO, ČF, FOK, SOČR, Virtuosi di Praga, PKO) a význačnými sólisty (Josef Suk, Ivan Kusnjer, Sergej Kopčák, Jakub Junek, Miroslav Kejmar).

Mimo domov koncertoval v Rakousku, Maďarsku, Německu, Francii, Španělsku, Švýcarsku, Finsku, Itálii, Belgii, Rusku, Turecku, USA, Japonsku a Číně. Byl hostem mezinárodních festivalů v Praze, Bratislavě, Lipsku, Istanbulu, Hong Kongu, Berlíně, Avignonu, Tokiu, Londýně a Curychu. Během turné po Japonsku v roce 1998 otevíral svým vystoupením novou koncertní síň v Jokohamě. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, od roku 1995 je „sólistou SOČR“. Uvádí premiéry soudobé varhanní hudby.

Aleš Bárta nahrává mj. pro gramofonové společnosti Arco Diva, Supraphon a pro japonské společnosti Pony Canyon a Octavia Records. Natočil třicet sólových kompaktních disků, za které získal četná ocenění (Zlatá deska Supraphonu, Cena Harmonie, Cena Českého hudebního fondu). Jeho první snímek pro firmu Pony Canyon (J. S. Bach: Organ Works) získal v Japonsku v konkurenci předních světových sólistů a orchestrů titul "Nahrávka roku" (1995). Na základě uvedeného úspěchu natočil Aleš Bárta pro tuto gramofonovou společnost kompletní varhanní dílo J. S. Bacha na šestnácti CD.