Bobby Shew

Bobby Shew začínal v osmi letech na kytaru, aby ji v deseti vyměnil za trubku, která jej od hraní s místními tanečními kapelami dovedla až na výsluní - například do orchestrů Tommy Dorseyho, Woody Hermana. Hrál s takovými hvězdami, jako byli například Charlie Shavers, Benny Goodman, Buddy Rich, Si Zentner či Maynard Ferguson. 

Středoškolská léta trávil v New Yorku poslechem jazzových hvězd. Zúčastnil se prvních ročníků Kentonovy Letní jazzové kliniky v Bloomingtonu v roce 1959 a 1960, kde měl možnost studovat s takovými velikány, jakými byli  např.: Don Jacoby, Conte Candoli, Johnny Richards, Sam Donahue, John Laporta, Shelly Manne a další. Posléze studoval dva roky architekturu na Univerzitě v Novém Mexiku. Rukoval jako sólista do armádní jazzové kapely Norad Band v Colorado Springs.

Bobby se prosadil nejen jako hráč v kapelách a big bandech, ale stal se také jejich lídrem a natočil řadu vlastních alb. Ta se dočkala velmi dobrých kritik a skvělých umístění na hitparádových žebříčcích. Album 'Outstanding In His Field' získalo v roce 1980 nominaci na Grammy a 'Heavy Company' bylo oceněno jako nejlepší jazzové album roku 1983.

Dnes, kromě aktivního koncertování, věnuje značné množství času výuce a vedení mistrovských kurzů na vysokých školách po celém světě. Bobby byl dlouholetým členem představenstva Mezinárodní trumpetové asociace a celých 16 let byl rovněž předsedou trumpetové sekce Mezinárodního jazzového pedagogického sdružení.

Působil také sedm let v Las Vegas, kde hrál s nejlepšími bigbandy. Jako sólo trumpetistu ho angažovali Elvis Presley, Barbra Streisand, Robert Goulet, Steve Allen, Paul Anka, Connie Stevens a Tom Jones. V roce 1972 se přestěhoval do Los Angeles a dostal se na první místo v seznamu studiových hráčů a nadále hrál s bigbandy Billa Holmana, Boba Florencie, Louie Bellsona, Toshiko Akiyoshi, Eda Shaughnessyho, Billa Berryho, Dona Menzy nebo Franka Cappa. Mezi dalšími spoluhráči, vedle kterých Bobby působil nechyběli také Bud Shank, Horace Silver, Art Pepper nebo Carl Fontana.

Bobby Shew se také podílí na designu a vývoji nástrojů Yamaha. Navrhuje také řady nátrubků pro značku Marcinkiewicz a Kelly (nátrubky Lexan).

Je autorem 'jazzových a klasických etud' a 'Školy hry na trubku'. Působil jako profesor hry na trubku na USC v Los Angeles (11 let), California State Northridge (18 let) a California Institute of the Arts (3 roky). Po celém světě byl jmenován tzv. rezidenčním umělcem (v Německu, Holandsku, Belgii, Japonsku, Kanadě, Rakousku). Byl uveden do hudební síně slávy Nového Mexika, je držitelem tří nominací na Grammy a v 1982 získal ocenění jazzové album roku od RIANZ (Nový Zéland).

V roce 2014 získal cenu za celoživotní dílo od Mezinárodní trumpetové asociace a stejnou cenu mu udělil spolek Jazz Educators Network. Získal také čestný doktorát na Elmhurst College v Illinois.