Dennis Mackrel

Světoznámý jazzový bubeník Dennis Mackrel je i vysoce respektovaným skladatelem, aranžérem a dirigentem. Jeho skladby nahrály a do svého repertoáru zařadily slavné ansámbly jako Count Basie Orchestra, Dizzy Gillespie All Star Big Band, WDR Radio Big Band, Jazz Orchestr Concertegbouw, dánský Klüvers Big Band či McCoy Tyner Big Band.  Posledně jmenovaný Bigband získal cenu Grammy za CD, na kterém jsou zařazeny i skladby Dennise Mackrela.
Získal řadu ocenění (např. Who's Who in Music) , je zkušeným jazzovým pedagogem, vede mistrovské kurzy, semináře a workshopy po celé Evropě, v Asii, Kanadě a Spojených státech. Je také zkušený jazzový pedagog, který vede mistrovské kurzy, semináře a workshopy po celé Evropě, Asii, Kanadě a Spojených státech.
Narodil se 3. dubna 1962. Jako zázračné dítě začínal s hrou na bicí, když mu byly pouhé dva roky. Profesionáně se hudbě začal věnovat už v deseti letech.
Zmíněnou cenu "Who's Who in Music" získal v roce 1979; Cenu Národního fondu na podporu umění v roce 1983; V roce 1992; mu Univerzita v Las Vegas udělila titul "Vynikající absolvent".
V době, kdy ještě studoval na univerzitě si ho všimnul zpěvák Joe Williams. V roce 1981 se Dennis přestěhoval do New Yorku a hostoval jako bubeník na Broadwayi.
Na osobní doporučení Joea Williamse nastoupil v lednu 1983 do Count Basie Orchestra. Stal se nejmladším členem orchestru a posledním bubeníkem, kterého osobně přijal sám Count Basie. S Basiem pracoval až do jeho smrti v dubnu 1984. S orchestrem potom pokračoval pod vedením dočasného lídra Erica Dixona, po nemž ansámbl převzal Thad Jones, pod jehož vedením nahrál Count Basie Orchestra jednu z Dennisových skladeb s názvem That's That.
Další z jeho skladeb, Bus Dust, se objevila na CD Long Live The Chief. Toto album bylo nahráno už v době, kdy byl lídrem Frank Foster.  
Po opuštění orchestru se vrátil do New Yorku a brzy se stal vyhledávaným bubeníkem mnoha velkých amerických Big Bandů (the American Jazz Orchestra, the Carla Bley Big Band, the Vanguard Jazz Orchestra, Buck Clayton's Swing Band, the Dizzy Gillespie All Star Big Band).
Postupně se stával lídrem a často tak vystupoval v Evropě, ať už jako hostující dirigent, aranžér nebo sólista se soubory jako např.: Kluvers Big Band, Dánský rozhlasový Big Band nebo WDR Big Band.
Ke Count Basie Orchestra se vrátil v roce 2010 a působil u něj jako lídr a šéfdirigent do roku 2013. V listopadu 2015 byl jmenován šéfdirigentem jazzového orchestru Concertgebouw v Amsterdamu. Od roku 2012 do roku 2013 byl hostujícím umělcem na jazzové fakultě prestižní Eastman School of Music. V současné době je profesorem na Queens College v Flushingu ve státě New York a členem jazzové fakulty Birch Creek Summer Jazz Camp v Egg Harbour ve Wisconsinu.
Dennis Mackrel vystoupil po boku mnoha slavných hudebníků, mezi jinými to byli např.: Monty Alexander, Tony Bennett, Quincy Jones, Hank Jones nebo Sir George Shearing. Ten kdysi poznamenal: "Když budu na natáčení potřebovat bubeníka a Dennis právě bude pryč, to radši natáčení přeložím na jindy. Tak je dobrej." 

".. Dennis?…to už je skvělej bubeník, ale jednou bude monstrózní!" - Count Basie