John Mauceri

je světově uznávaný dirigent, pedagog a spisovatel. Vystupuje spolu s největšími světovými operními soubory a symfonickými orchestry na broadwayské a hollywoodské hudební scéně, jakož i v nejprestižnější síních akademického světa. Jako první Američan v historii zastával funkci hudebního ředitele v operních domech v Itálii (Turín) i ve Velké Británii. Za jeho sedmiletého působení ve Skotské opeře bylo uvedeno 22 inscenací a byly vydány 3 hudební nahrávky. Byl hudebním ředitelem Pittsburské a Washingtonské opery (Kennedyho centrum). Studoval u Leopolda Stokowskiho, legendárního zakladatele Amerického symfonického orchestru. Právě tento orchestr John Mauceri, jako první hudební ředitel, dovedl zpět do slavné Carnegie Hall. Přednášel 15 let na Yaleově univerzitě a na půdu své alma mater se vrátil u příležitosti oslav 300. výročí od založení univerzity, na jejíž počest dirigoval koncert. Koncertem v New Haven a Carnegie Hall (2016) oslavil 50 let od založení Yaleovy Symfonie, kterou tehdy rovněž pomáhal zakládat. Mauceri 18 let úzce spolupracoval se skladatelem Leonardem Bernsteinem. Na žádost samotného skladatele dirigoval premiéry mnoha jeho děl. Byl jmenován zakládajícím ředitelem Hollywood Bowl Orchestra, jenž byl pro něj sestaven v roce 1991 Losangeleskou filharmonickou asociací. V Hollywood Bowl překonal všechny předešlé rekordy, když v tomto amfiteátru, s 18 000 místy k sezení, dirigoval přes 300 koncertů, celkově tedy pro 4 milióny diváků. Dirigoval v newyorské Metropolitní opeře, londýnské Královské opeře (Covent Garden), milánské la Scale, berlínské Německé opeře, Newyorskou filharmonii, Chicagský a Bostonský SO, všechny hlavní londýnské orchestry, Francouzský národní orchestr i Tokijskou filharmonii.

Na Broadwayi byl koproducentem muzikálu On Your Toes a působil jako hudební vedoucí provedení  Candide (Bernstein) a muzikálu Song and Dance skladatele Andrewa L. Webbera, kde účinkovala Bernadette Peters. Vedl rovněž orchestr ve filmovém zpracování muzikálu Evita. John Mauceri, hluboce oddaný broadwayskému muzikálu a hollywoodské filmové hudbě, se také zasloužil o spoustu hudebních transkripcí - nových zpracování původních skladeb. Mezi ně patří: muzikál z roku 1943 Oklahama! z dílny produkčního týmu Rodgers & Hammerstein, Gershwinova opera Porgy & Bess, muzikály Holka Bláznivá a Strike up the Band, Bernsteinova opereta Candide a opera Klidné místo, Blitzsteinova Regina a filmová hudbu Miklóse Rózsy, Franze Waxmana, Ericha W. Korngolda, Maxe Steinera, Elmera Bernsteina, Jerryho Goldsmithe, Dannyho Elfmana a Howarda Shorea.

Pod taktovkou Johna Mauceriho byly poprvé v historii nahrány skladby, které za dob nacistů byly zakázány, za což mu byla britským hudebním vydavatelstvím Decca Reccords, jako jednomu z dirigentů, udělena cena v kategorii "Zvrhlá hudba". Častým předmětem mnoha jeho studií a spisů je právě toto propojení mezi “zvrhlými skladateli“ z Evropy a skladateli, kteří uprchli a našli si nové útočiště v Hollywoodu. Mimoto Mauceri dirigoval premiéry významných děl takových skladatelů jako Verdi, Debussy, Hindemith, Ives, Stockhausen, Blitzstein a Weill. John Mauceri svému publiku po celém světě vždy ukazoval svou vášeň k hudbě a zdůrazňoval důležitost umění prostřednictvím článků, projevů, rozhlasových a televizních vystoupení pro Harvardovu a Yaleovu univerzitu, Smithsonův institut, NEA , Akademii filmového umění a věd, Gramophone Magazine, NPR, BBC, PBS, New York Times, Los Angeles Times a The Huffington Post. Do posledně zmiňovaného aktivně přispívá psaním svého blogu. 

Mauceri je jeden ze světově nejuznávanějších nahrávajících umělců. Vydal více než 75 CD. Je držitelem ceny Grammy, Tony, Laurence Oliviera, Drama Desk, Edison Klassiek, Emmy, dvakrát Zlaté ladičky (Diapasons d'Or), Cannes Classique, ECHO Klassik, Billboard a čtyřikrát Deutsche Schallplatten.

V roce 1999 byl oceněn nejposlouchanější rozhlasovou stanici klasické hudby ve Spojených státech amerických WQXR titulem "Standard-bearer (praporečník) dvacátého století“. K této příležitosti byla vybrána řada hudebních umělců, se kterými je dle WQXR třeba do budoucna počítat a kteří budou stát v první linii hudební scény 21. století. Ocenění byli vybrání za "jejich vizionářský talent a technickou virtuozitu“. CNN a CNN International Mauceriho vyhlásily “Hlasem milénia“. Nedávno byl také oceněn Cenou Ditson za dlouhodobý přínos a rozvoj americké hudební scény. V současné době píše knihu o umění a alchymii dirigování pro vydavatelství Alfred A. Knopf.