Sandy Cameron

ve své generaci patří Sandy Cameron bezesporu mezi naprosto mimořádné talenty. Jako o “geniální houslistce” se o ní vyjádřil také deník Washington Post. Debutovala ve dvanácti letech v nizozemském Eindhovenu a od té doby vystoupila jako sólistka s orchestry či na vlastních recitálech po celé Severní Americe, Evropě a Asii. Jako patnáctiletá hostovala na významných festivalech, jako např. Bílé noci v Petrohradě, na Salcburském festivalu nebo na festivalu ve švýcarském Verbieru. Vystoupila na pódiích mnoha významných koncertních síní i festivalových pódií, v jejichž výčtu nechybí ani Avery Fisher Hall v New Yorku, Kennedyho centrum ve Washingtonu D.C., Albert Hall v Londýně nebo Festival umění v australském Adelaide. Sólově se představila po boku řady orchestrů, například orchestru Mariinského divadla, Seattleského symfonického orchestru, Symfonického orchestru v San Diegu, Královské liverpoolské filharmonie nebo Tokijské filharmonie.

V letech 2011 - 2013 účinkovala s Cirque du Soleil v Los Angeles v představení IRIS. V současné době je sólistkou na koncertech hudby Dannyho Elfmana k filmům Tima Burtona – Ukradené Vánoce LIVE a Malá mořská víla LIVE (Hollywood Bowl). Vystupovala na turné s jazzovým trumpetistou a skladatelem Chrisem Bottim, kde se představila jak s klasickým repertoárem, tak i s jazzovými standardy. "Vystřihla" si houslové sólo v trilogii Martial Arts od Tana Duna a nedávno ve světové premiéře představila hudbu Austina Wintoryho Assasin Dances z videohry Assasin Creed Syndicate.

Sandy je držitelkou řady ocenění a vyznamenání, včetně titulu Presidential Scholar, jednoho z nejvýznamnějších studentských ocenění v USA. V roce 2009 absolvovala Harvardovu universitu a o rok později Konzervatoř Nové Anglie. Pevně věří, že společnosti má co vracet, a proto v roce 2004 založila vlastní nadaci Music Benefit Fund. Vybrané finanční prostředky jsou určeny na hudební vzdělávání a školní aktivity v Poolesville. Nadále se účastní řady charitativních akcí. Výjimečné housle, na které Sandy hraje, byly vyrobeny Pietrem Guarnerim v Benátkách roku 1735.

Foto: Jan Malý