Vince Mendoza

Skladatel a dirigent Vince Mendoza patří v současné době mezi nejlepší jazzové a soudobé hudební tvůrce. Podle amerického hudebního serveru All about Jazz, „rozšiřuje Mendoza svou hudební výpověď prvky abstraktního impresionismu, romantismu i zcela nekonvenční škály, a dá se tak považovat za nástupce zesnulého Gila Evanse." Je autorem desítky skladeb a aranží pro big band i pro komorní a symfonické ansámbly. Jeho jazzové kompozice mají v repertoáru nejlepší současní instrumentalisté a zpěváci.
Mendozovy skladby a aranže zařazují na svá alba legendy, jakými jsou Björk, Chaka Khan, Al Jarreau, Bobby McFerrin, Melody Gardot, Sting a Joni Mitchell. Vince Mendoza je držitelem 6 cen Grammy a 25 nominací. Časopis Swing Journal dokonce vyhlásil Mendozu "nejlepším skladatelem/aranžérem". Píše skladby pro Londýnský symfonický orchestr a jazzové sólisty, příkladem může být album s názvem Epiphany. Další jeho alba El Viento a Jazzpaña posouvají hranice jazzu a flamenca. Na albu Nights on Earth hostují umělci jako Luciana Souza, malijský vokalista Tom Diakite a další hudebníci ze Španělska, Afriky a Brazílie.
Jako aranžér se Mendoza v polovině osmdesátých let podepsal pod mnoha projekty. V té době spolupracoval mimo jiné s Yellowjackets, Al DiMeolou, Gino Vanellim, Joe Zawinulem, Mikem Sternem, Kyle Eastwoodem a GRP All Star Big Band. Za hudbu k televizním pořadům obdržel nominace na Cenu Emmy a jeho skladby zazněly i na závěrečném ceremoniálu světového šampionátu ve fotbale.
Od roku 2005 je hudebním ředitelem a šéfdirigentem nizozemského Metropole Orkest, se kterým například zazářil při vzpomínkovém turné na Joea Zawinula (zemřel v roce 2007).  Často se objevuje jako hostující dirigent s orchestry po celé Evropě, v USA, Japonsku, Skandinávii, a Velké Británii.
Mendoza také píše na zakázku např. pro Chicagský symfonický orchestr, Berlínské filharmoniky, ale také pro Turtle Island String Quartet, Los Angeles Guitar Quartet, Metropole Orkest, West Deutsche Rundfunk a Orchestr BBC. Svá nejvýznamnější díla představil také na nejprestižnějších jazzových festivalech, ať už v Berlíně, Montreux či na North Sea Jazz Festival. Pro trumpetistu Jana Hasenöhrla zkomponoval skladbu New York Stories, jež byla uvedena ve světové premiéře na abonentním koncertu s ČNSO v roce 2014, nahrána na kompaktní disk a na Prague Proms 2015 zazněla opět.