O festivalu

Vážení a milí příznivci hudebního festivalu Prague Proms a Českého národního symfonického orchestru,

Již potřinácté Vás oslovujeme upoutávkou na stěžejní body programu našeho oblíbeného festivalu. Mnozí skeptici se sázce na třináctku opatrně vyhýbají, ale ta naše letošní může v tom nejlepším slova smyslu pouze překvapit. Již tradičně jsme pro Vás připravili pikantní směs klasiky a jazzu.

Samotný festival osobně zahájí svým koncertem Danny Elfman. Ano, nikdo jiný, než originální skladatel a rockový zpěvák skupiny Oingo-Boingo, který s ČNSO již v Čechách krátce vystoupil v r. 2014. Dočkal se tu takových ovací, že se slíbil vrátit s celovečerním programem a jak můžete vidět, své sliby plní. Koncert bude řídit opět John Mauceri a v jeho rámci uvede i Sandy Cameron ve světové premiéře Elfmanův houslový koncert. Diváci mají možná ještě v paměti její ďábelské sólo ze Střihorukého Edwarda, které Sandy doprovodila nevídanou taneční kreací.

Dalším z velkých jmen letošního programu je všestranná umělkyně Ute Lemper. Proslavená interpretací Kurta Weila, ale i šansony Edith Piaf nebo písněmi Marlene Dietrich, zpěvačka, která se proslavila i v muzikálech „Chicago” nebo „The Blue Angel”. Jsme moc rádi, že přijala naše pozvání, bude skutečnou ozdobou festivalu. Přípravy a vedení koncertu se ujal Vince Mendoza.

Srdce, nakloněná jazzu v jeho čisté podobě, se patrně zatetelí při koncertu Gordon Goodwin´s Big Phat Bandu. Tento 18ti členný bigband kombinuje swing třicátých a čtyřicátých let se současnými hudebními styly typu funk nebo jazz fusion a od svého vzniku v r. 1999 získal již několik ocenění Grammy, stejně, jako další nominace.

No a když už jsme u vrcholů festivalu, neváhejte si co nejrychleji opatřit vstupenky na koncert hvězd, kterým bude vévodit zpěvačka Denise Donatteli, několikrát nominovaná na „Best Jazz Vocal Album”. Doprovázet ji budou naši dobří známí trumpetista Bobby Shew a saxofonista Eric Marienthal, doplněni o další skvělé muzikanty, jako jsou např. bubeník Martijn Vink nebo skvělý jazzový interpret a skladatel Matt Harris. Ti všichni vystoupí také o den později v intimním prostředí The Loop Jazz Club v Občanské plovárně v improvizovaném jam session.

A abychom nezapomněli na domácí kapely – letos přijal pozvání, jako reprezentant české kotliny, Michal Prokop a jeho Framus Five.

Přejdeme-li volně ke klasice, svůj pěkný večer si mohou vybrat příznivci Libora Peška v koncertu, nazvaném Libor Pešek´s Impressions. Náš milý doyen dirigentské smetánky zde uvede díla jemu nejbližší, prolínající jeho neuvěřitelně bohatou kariéru. Kromě jiného se zde setkáme s klavírním virtuosem Ivo Kahánkem, který v loňském propagačním videospotu České republiky „Czechia Has a Marvelous People” prezentoval do zahraničí (jako jeden z nich) úspěchy svých krajanů kalibru Jaromíra Jágra, Jiřího Bělohlávka, Petry Kvitové, Jana Pirka či Jana Saudka. Další krásný koncert, kde budou varhany střídat dechovou sekci je věnovaný památce Zdeňka Tylšara, vynikajícího sólohornisty a dlouholetého vedoucího sekce lesních rohů v České filharmonii a ČNSO, jehož zásluhou získala česká dechová škola světového uznání.

A pro velký úspěch z loňského ročníku vystoupí v Lichtenštejnském paláci komorní sólisté ČNSO.

V programu nesmí samozřejmě chybět muzika filmová a její večer pod názvem „Not Just a Hollywood Night” bude hodně nadupaný. Taktovky nebude lámat nikdo jiný než oblíbený šaman tohoto žánru, nespoutaný Carl Davis.

No, a abychom nevystříleli všechen prach pouze u této pozvánky sdělujeme, že nějaké to překvapení si pro Vás schováváme na průběh festivalu. Věříme, že bude o to milejší. Tak neváhejte a přijďte, ať se s námi můžete společně podělit o nevšední zážitky tohoto hudebního svátku.