Deadtown


DEADTOWN: Forman Brothers’ Wild West Show

Smíchovská náplavka – dřevěný Saloon,


Začíná dvacáté století a v magické Praze žije své sny kouzelník a iluzionista, majitel laciného kabaretu. Je posedlý technickými zázraky své doby: filmem, fotografií i chraplavým zvukem fonografu. Nejraději se však ve svých představách prohání po arizonských pláních, popíjí v saloonu s ošlehanými pistolníky a v náručí svírá nespoutané krásky. Alespoň takový obraz o Divokém západě v něm, naivním Evropanovi, zanechaly němé kovbojky a zažloutlé fotografie vyprávějící o daleké zemi. A protože jeho život je neustálým balancováním mezi iluzí a skutečností, není pro něho těžké vydat se na cestu do vysněného světa.


Po deseti letech se Divadlo bratří Formanů opět pouští do nového dobrodružství. Během našeho nomádského života jsme se plavili po moři, toulali se operními domy, kočovali s pokleslou show nebo se živili honěním slepic a vepřů kolem dřevěné boudy.

Naše nová výprava za dobrodružstvím směřuje na západ… Na Divoký západ. Do doby, jejíž opravdovost je zachycena pouze na černobílých fotografiích a k cizincům je nevlídná stejně jako rozbouřené moře k divadelníkům vyplouvajícím ze středu Evropy.

Kromě starých fotografií, vytvořily náš obraz Divokého západu i němé filmové kovbojky a grotesky. Jako naivní děti z malého českého města tedy můžeme snadno uvěřit tomu, že na přelomu 19. století Divoký západ vypadal černobíle nebo byl zabarven jen do měkkého tónu sépie. A i kdybychom tuto představu již ztratili, zůstává onen nedokonalý obraz blízký našemu divadelnímu vidění.

Nové představení Divadla bratří Formanů se tedy pohybuje na pomezí divadla a němého filmu.

Před pár lety by chudá kočovná společnost o takové kombinaci nemohla ani snít. Ale doba jde kupředu, nové technologie se vyvíjejí rychlým tempem a stávají se dostupnými i nám.

Abychom patřičné iluze dosáhli co nejpůsobivěji, postavili jsme k tomu i nový divadelní stan. Stejně jako v našich předešlých představeních se snažíme tento prostor využít ve všech jeho dimenzích a díky fantazii a práci výtvarníků, kteří s námi dlouhodobě spolupracují, rozehrát v něm i loutky, masky či malované kulisy.

S tím pak samozřejmě souvisí i výrazná herecká akce, jemné světelné nálady, filmové animace, živá i reprodukovaná hudba či bohatá ruchová složka. Vše spojené do obrazů a atmosfér, podporujících příběh a jeho sdělení.

Začátek 20. století byl časem nových technických zázraků. Vedle pohyblivých obrázků tu byl i fotografický přístroj, fonograf či první gramofony. Často šlo jen o pouťovou zábavu, atrakci, která mnoho lidí přitahovala a jiné děsila. Není proto divu, když majitel pochybného pražského kabaretu, kouzelník a iluzionista, člověk, pro kterého hranice mezi fantazií a realitou není vždy jasná, těmto bláznivým novinkám docela propadl. Muž, posedlý vášní pro svět Divokého západu, snící o drsném životě pistolníků, pusté arizonské poušti i exotických krasavicích se díky těmto vynálezům ocitá mnohem blíž ke svým představám. A protože jeho podnik v jedné ze zapadlých pražských uliček zrovna nevzkvétá, rozhodne se změnit svůj sen v nové dobrodružství. Vzít diváky na cestu, na které se iluze mění v novou realitu.

Galerie

Foto © Irena Vodáková, Jana Lábrová, Josef Lepša
Banner © Josef Sodomka

 • Námět a scénář: Ivan Arsenjev, Petr Forman
 • Režie: Petr Forman
 • Scénografie: Josef Sodomka, Matěj Forman
 • Výtvarné řešení interiéru stanu: Matěj Forman
 • Choreografie: Veronika Švábová, Marek Zelinka a kolektiv
 • Hudba a písně: Marko Ivanovič, Jarda Traband Svoboda, Ennio Morricone – La Lettera di Lincoln, aranžmá: Jan Hasenöhrl, ve spolupráci s Českým národním symfonickým orchestrem
 • Kostýmy: Andrea Sodomková
 • Animace, filmový obraz: Josef Lepša
 • Kamera: Jaromír Kačer
 • Zvuky a ruchy: Michal Holubec, Marek Poledna (Studio Bystrouška)
 • Obrazová postprodukce: i/o post
 • Technologie projekcí: 3dsense
 • Světelný design: Louise Gibaud, Petr Forman
 • Koncepce světel: Igor Schmidt, Petr ‘Goro’ Horký, Petr Forman
 • Koncepce zvuku: Philippe Leforestier, Philippe Tivilier

Kabaretiéři, ilusionisté, pistolníci a krásné ženy:

Petr Forman, Veronika Švábová, Marek Zelinka, Jacques Laganache, Daniela Voráčková/Simona Babčáková, Josefína Voverková, Vojta Švejda/Jiří Kniha, Michael Vodenka/Miroslav Kochánek, Ivan ”Zobák” Pelikán, Petr “Goro” Horký, Josef Sodomka/Ivan Arsenjev, Philippe Leforestier, Mitakuye Oyeasin, Jakub Tokoly a Dizzy Gilagio (Didier Castelle, Francois Lezer, Michel Oger, Thierry Malard)

 

Producent:

Divadlo bratří Formanů

 

V koprodukci s:

Théâtre-Sénart, Scène nationale – Lieusaint (France)

Théâtre du Manège – Scène nationale – Maubeuge (France)

Le Manège Mons – Centre Dramatique – Mons (Belgium)

Parc de la Villette – Paris (France)

MCB° Bourges – Bourges (France)

MC2 : Grenoble – Grenoble (France)

Latitude 50, Pôle des arts du cirque et de la rue – Marchin (Belgium)

l'Avant Seine/Théâtre de Colombes – Colombes (France)

 

Za podpory:

Théâtre de Cornouaille – Scène nationale de Quimper – Quimper (France)

Silkeborg Dukketeaterfestival – Festival of Wonder – Silkeborg (Denmark)

Festival Internazionale di Andria Castel dei Mondi – Andria (Italy)

Città di Andria (Italy)

La Ville de Rennes – Rennes (France)

Théâtre national de Bretagne – Rennes (France)

 

Za finanční podpory:

Ministerstvo kultury ČR        Hlavní město Praha

 

Partneři:

CS Cargo
Messenger

Panasonic
ČNSO a Prague Proms
EUC